امکان دانلود این فایل فقط با IP ایران وجود دارد. اگر از فیلترشکن استفاده میکنید، آن را خاموش کرده و مجدد امتحان کنید. .
اندیکاتور OBV یا حجم تعادلی، چیست و چگونه کار می کند؟
ابزارها و اندیکاتورها

اندیکاتور OBV یا حجم تعادلی، چیست و چگونه کار می کند؟

حجم تعادلی (OBV)، یک اندیکاتور تکنیکال بر مبنای مومنتوم است که از جریان حجم برای پیش بینی تغییرات قیمت سهام استفاده می کند. جوزف گرانویل برای اولین بار معیار OBV را در کتاب Granville's New Key to Stock Market Profits متعلق به سال 1963 شرح و بسط داد.

گرانویل معتقد بود که حجم نیرو اصلی بازارها است و OBV را طوری طراحی کرد که در صورت تحولات عمده در بازارها بر اساس تغییرات حجم، این تغییرات را نشان دهد. وی معتقد بود وقتی حجم بدون تغییر قابل توجه در قیمت سهام به شدت افزایش یابد، قیمت سرانجام به سمت بالا یا به سمت پایین جهش خواهد کرد.

ویژگی های کلیدی OBV:

  • حجم تعادلی (OBV) یک اندیکاتور تکنیکال مبتنی بر مومنتوم است، که از تغییرات حجم برای پیش بینی قیمت استفاده میکند.
  • OBV هیجانات جمعی را نشان می دهد، که بدین واسطه می تواند تغییر روند صعودی یا نزولی را پیش بینی کند.
  • مقایسه عملکرد نسبی بین کندل های قیمتی و OBV، سیگنالهای قابل اعتماد بیشتری نسبت به هیستوگرام های حجم سبز یا قرمز که در پایین نمودارهای قیمت یافت می شود، تولید می کند.

 

حجم تعادلی چه چیزی به ما می گوید؟

نظریه پشت اندیکاتور OBV، تمایز بین پول هوشمند - یعنی سرمایه گذاران نهادی - و سرمایه گذاران خرده فروش است. با شروع خرید صندوق های سرمایه گذاری و صندوق های بازنشستگی در حالی که سرمایه گذاران کوچک در حال فروش هستند، ممکن است حتی با حفظ قیمت نسبتاً سطح حجم آن افزایش یابد، در نهایت اما افزایش حجم باعث افزایش قیمت می شود. در آن مرحله، سرمایه گذاران بزرگتر شروع به فروش می کنند و سرمایه گذاران کوچکتر شروع به خرید می کنند.

تحلیلگران برای ردیابی سرمایه گذاران بزرگ و نهادی به اعداد خروجی از OBV چشم می اندازند. آنها واگرایی بین حجم و قیمت را مترادف رابطه "پول هوشمند" و توده های خسته بازار می دانند، به این امید که فرصت های خرید را در برابر روندهای غیر واقعی بازار به دست بیاورند. به عنوان مثال، پول نهادی ممکن است قیمت یک دارایی را بالا ببرد، سپس پس از ورود سایر سرمایه گذاران روی سهم، آن سرمایه گذار نهادی سهام خود را به فروش برساند.


0 دیدگاه

ارسال دیدگاه


مطالب مرتبط